הבית התש״פ:

מי אנחנו

הבית נוסד ב2015 ומבוסס בירושלים, והינו מלכ״ר ישראלי ללא שייכות פוליטית.

הארגון מכיל תושבים מקומיים אשר נפגשים באופן קבוע על מנת לשדרג ולפתח את הערכים, דרכי הפעולה והרעיונות הפוליטיים אותם אנו מקדמים. 

הבית מורכב על בסיס מתנדבים ללא משכורות ממגוון תרבויות, דתות, דעות פוליטיות ומעמדות כלכליים. 

הפגישות מתקיימות בבתים פרטיים ובבתי קפה ברחבי הארץ ויו״ש.

 

ועדת ההיגוי (ועד הבית והשכנים): דלתות הבית פתוחות לקהל הרחב, והמשתתפים בפעילויות כוללים מנהיגי דת וקהילה, שותפים ממגוון ארגונים, אנשי אקדמיה, סטודנטים ופעילים. 

אנו מקדמים שיתופי פעולה מקומיים תוך דגש על בניית קשרים בין תושבי הקהילות הפלסטיניות והיהודיות ביהודה, השומרון וירושלים.

ועד הבית:

ינון דן קהתי, מייסד ויו״ר:

יליד ישראל 1980, בן למשפחה יהודית ממוצא תימני אשכנזי.

 

סבו משה קהתי עליו השלום, שעבר בגיל 4 את הדרך הארוכה מחצי האי ערב לירושלים על גבי חמורים, היה נשיא העדה התימנית ומגואלי האדמות בארץ ישראל המנדטורית בתקופת הכיבוש הבריטי.

סבו צבי דנציגר עליו השלום, עזב את אורח החיים החרדי ועלה לארץ טרם מלחמת העולם השנייה, כך ניצל מגורלם המר של מרבית בני משפחתו שהושמדו יחד עם רוב קהילות יהודי אירופה בשואה.

 

שירת שירות מלא בצה״ל כמדריך טירונים בבט״ר זיקים. 

בעל תואר ראשון בממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה עם התמחות בלימודי המזרח התיכון במרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

יחד עם אורח חייו החילוני, ינון רואה בתורה, בחזון נביאי ישראל ובמגילת העצמאות כקווים המנחים העיקריים לשלום צודק והוגן עם הפלסטינים ושאר עמי האזור.

 

ינון גר בירושלים.

  • Facebook Social Icon

אמונה בתיה רובשקין, חברת ועד:

אמונה רובשקין היא עיתונאית, פעילה חברתית ומנהלת שותפה במרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון בירושלים. ילידת ריגה, לטביה, 1977 במהלך התקופה הסובייטית, היא היגרה לארה״ב יחד עם הוריה כתינוקת במעמד של פליטים המבקשים מקלט מדיני. בעלת תואר ראשון בעיתונאות מברוקלין קולג׳, והשקיעה את רוב חייה הבוגרים בעבודה קהילתית / ארגונים ללא מטרות רווח בניו יורק. לאחר שעלתה לירושלים ב2004, הצטרפה למרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון כמתמחה וכעת משמשת בו כמנהלת שותפה.

 

אמונה גרה בירושלים.

  • Facebook Social Icon

יהודה הכהן, מייסד הפעולה האלטרנטיבית, חבר ועד:

הרב יהודה הכהן הוא פעיל שלום מהגדה המערבית ומורה במספר מוסדות בירושלים. כמנהיג בתנועת הפעולה האלטרנטיבית, הוא מארגן סדרות דיונים לפעילים פלסטינים וישראלים השואפים להתעלות מעבר לסיפורים החד צדדיים ולטובת ניתוח מדעי יותר של הגורמים המכריחים את שני העמים להיות בתודעה של מאבק. 

 

הרב יהודה גר ליד בית אל.

  • Facebook Social Icon

מרים קלמן, חברת ועד:

מרים קלמן בת להורים יוצאי תימן, נולדה וגדלה בנחלת יהודה, ראשון לציון. אביה, רפאל חסן ישעיהו או כפי שהיה ידוע, מורי חסן, היה רב, מוהל ושוחט. מילדותה חלמה על חיי שלום בארץ ישראל עם בני דודנו הערבים. את שלושת ילדיה גידלה בניו יורק במשך 27 שנים בהם התגעגעה לארץ.

מרים השתתפה ביצירת וניהול Bullies to Buddies, Inc, ״מיריב לידיד״, עם שותפה לחיים. החברה מספקת סדנאות לבתי ספר וארגונים אחרים להורדת בריונות ואלימות. התוכנית מלמדת את הישום המעשי של ״ואהבת לרעך כמוך״. מרים מאמינה שהרוח של ״מיריב לידיד״ יכולה ״מיריב לידיד״ יכולה להביא את עידן השלום לארץ ישראל במיוחד ולעולם בכלל.

 

מרים (אשתו של איזי) גרה בתקוע.

ישראל ״איזי״ קלמן, מייסד Bullies 2 Buddies, חבר ועד:

ישראל ״איזי״ קלמן הוא פסיכולוג חינוכי ופסיכותרפיסט בעל ניסיון של ארבעה עשורים. בן לניצולי שואה, נולד וגדל בניו יורק, בה חי את רוב חייו. היה חי בישראל בין 1978 ו1988, ועבר לכאן שוב ב2015. איזי פיתח גישה יעילה אך פשוטה וידידותית להפחתת עוינות וכוחניות באמצעות לימוד אנשים להתייחס לאחרים כחברים במקום כאויבים. הוא שואף לקדם את השימוש בעקרונותיו על מנת לשפר את היחסים בין יהודים וערבים.

 

איזי (בעלה של מרים) גר בתקוע.

פיל סונדרס, חבר ועד:

פיל סונדרס נולד בלונדון ועלה לישראל ב2005. הוא היו״ר הישראלי של דרך התקווה ושלום, ומקדם דו קיום מקומי בין ישובים שכנים.

 

פיל גר בצור הדסה.

אריה הס, מייסד ויו״ר משותף בתנועת הפדרציה, חבר ועד:

אריה הוא פנסיונר של הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית. בתפקידו האחרון היה המנהל של המועצה הציונית בישראל. אריה היה פעיל לאורך שנים רבות במפלגת העבודה ומייסד ויו״ר משותף בתנועה להעצמת ירושלים.

 

כיום, אריה ידוע בציבור בהיותו מייסד ויו״ר משותף בתנועת הפדרציה, המקדמת מתווה לממשל פדרלי מושתת קנטונים לפתרון הסכסוך. זה נעשה בעיקר מתוך לימוד דגם הממשל הפדרלי הנוהג בהצלחה בשווייץ וקנדה, וגיבוש דרכים ליישומו בארץ ישראל בשלמותה.

 

אריה גר בירושלים.

מריו שכטמן, מייסד ויו״ר אתגר, חבר ועד:

יזם והקים את אתגר. בעל ניסיון רב בניהול ארגונים ופרויקטים בחברה האזרחית כגון "המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי", "הגל הירוק - קהילה סביבתית מקוונת", "מעבר לניהול הסכסוך הישראלי-פלסטיני", ועוד. בעבר ריכז פרויקטים במכון ון ליר גירושלים וביניהם קבוצות דיון בנושא זהויות קולקטיביות והאגודה הישראלית להיסטוריה ופילוסופיה של המדע. בעל תואר שני במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מאמן אישי המשלב גישות ופרספקטיבות שונות בעבודתו.

 

מריו גר בירושלים.

  • Facebook Social Icon
 

השכנים:

באסם עיד:

באסם עיד הוא פרשן פוליטי, חלוץ בתחום זכויות האדם ומומחה לעניינים ערביים ופלסטיניים המבוסס בירושלים.

באסם עיד נולד בעיר העתיקה במזרח ירושלים בזמן הכיבוש הירדני, ובהמשך עבר להתגורר במחנה הפליטים שועפאת תחת חסות אונר״א. הוא החל להתפרסם במהלך האינתיפאדה הפלסטינית הראשונה כחוקר שטח בכיר בשירות בצלם, הארגון הישראלי למידע בנושא זכויות אדם בשטחים הכבושים. ב1996 הוא ייסד את הקבוצה הפלסטינית למעקב אחר זכויות אדם. ב2016, עיד מונה לתפקיד יו״ר המרכז למחקר מדיניות המזרח התיכון.

 

באסם עיד גינה בפומבי את התופעה הנרחבת של מעשי הרצח בקרב הפלגים הפלסטינים אשר קורים לעתים קרובות מסיבות שאינן קשורות לאינתיפאדה. ב1995, בעקבות הדיווח שלו על הבטחון המסכל הפלסטיני, הוא הותקף על ידי כמה מנהיגים פלסטינים על שחשף הפרות זכויות אדם שבוצעו על ידי הרשות הפלסטינית. הוא נעצר על ידי המשמר הנשיאותי של ערפאת (כוח 17), ושוחרר לאחר 25 שעות בעקבות גינוי בינלאומי נרחב למעצרו. 

 

בעקבות ההתדרדרות בסוגיית זכויות האדם תחת הרש״פ, עיד ייסד את הקבוצה הפלסטינית למעקב אחר זכויות אדם, שעוקבת אחר הניצול שמתבצע על ידי הרשות ומתמודדת באופן מסוים גם עם ההפרות הישראליות בנושא זה. זהו ארגון זכויות אדם א-מפלגתי המוקדש למטרת חשיפת הפרת זכויות אדם התומך בפלסטין פלורליסטית ודמוקרטית.

 

באסם עיד השקיע 26 שנים בחקר מדיניות אונר״א וכותב בהרחבה על הצורך ברפורמות באונר״א, ומעביר ביקורת בלתי מתפשרת על תנועת החרם, משיכת ההשקעות וסנקציות נגד ישראל (BDS).

 

עיד מסייר ברחבי העולם ומרצה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומוזמן לעתים רבות לדבר בפני גופים ממשלתיים, קונגרסים ופרלמנטים, כולל באו״ם. 

 

באסם גר בירושלים.

  • Facebook Social Icon

דוד העברי:

דוד העברי הוא תושב השומרון, יהודי שומר מצוות וישראלי. ישנם כאלה שיגדירו אותו כמתנחל.

 

החל את פעילותו הפוליטית כפעיל ולאחר מכן כמנהיג בתנועת כך של הרב כהנא, ולקח חלק בפעילויות שהובילו למעצרו ולכליאתו באשמת הסתה לגזענות והשחתת רכוש.

 

במהלך השנים איבד חברים קרובים ובני משפחה כתוצאה מהאלימות והטרור הפלסטיני.

 

הוא מאמין שהחלת החוק הישראלי בכל האזורים אשר תחת שליטת ישראל תביא לסוף הניהול הצבאי של אותם שטחים.

 

הוא אב גאה לשמונה, בעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון ותואר שני במורשת ישראל, שניהם מאוניברסיטת אריאל.

 

דוד גר בכפר תפוח.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon

נעמי צור, יו״ר הקרן לירושלים ירוקה:

נעמי צור היא המייסדת ויו"ר קרן ירושלים ירוקה, אחרי שניהלה את הפעילות של החברה להגנת הטבע באזור ירושלים במשך 12 שנים, וריכזה את הקואליציה של ירושלים בת-קיימא, היא נבחרה למועצת העיר וכיהנה כסגנית ראש עיריית ירושלים בין 2008 -2013. בהובלתה של צור, הפך עמק הצבאים מפרוייקט נדל"ן לפארק הטבע הראשון בישראל, ושמונה הקילומטרים הנטושים מקו הרכבת ההיסטורי לירושלים ( בין מלחה לבין התחנה הראשונה) שוקמו והפכו לפארק המסילה הפופולארי של דרום מזרח העיר. בזמן כהונתה כסגנית ראש עיר צור פתחה ועדות עירוניות לציבור, וגם יצרה מסגרות חדשות למעורבות מגוון הקהילות בירושלים בתהליכי קבלת החלטות. היום צור עומדת בראש הפורום הישראלי לעירוניות.

נעמי גרה בירושלים.