המטרה

אנשים מזהויות שונות מנקים את הארץ באופן הייחודי לכל מקום וקהילה, ביחד וגם לחוד, ולמטרה אחת: בניית אמון בין אנשים מקהילות עוינות בשילוב פעולה ישירה למען הטבע ואיכות הסביבה.

הרקע

מנקים את השנאה היא היוזמה המרכזית של ארגון הבית. העשייה מכוונת במטרה לייצר סביבה יותר נקייה ופחות עוינת בין אנשים ובין קהילות, ועל בסיס של אחדות למען השלם שגדול יותר מסך כלל מרכיביו השונים - הטבע, המולדת או ארץ הקודש, עליה בפועל אנו מחרפים את נפשנו ורבים, ורבים בקרבנו, למרבה החרפה, מבזים אותה ומתייחסים אליה כאל מאפרה או מזבלה.

 

השמירה על כבוד הארץ באמצעות הניקיון הפיזי שלה היא הבסיס לפעולות משותפות וגם נפרדות לבניית אמון, באופן פסיכולוגי, בין תושבים וקהילות עוינות ברחבי הארץ, ויצירת קשרים באמצעות עשייה משותפת על בסיס כבוד בין אדם לאדם ובין אדם לאדמה. הפעולות נעשות ביחד וגם לחוד, על מנת לבטא את ההבדלים והייחודיות של כל תרבות וקהילה.

המהות

״מנקים את השנאה״ מתקיימת בעיקר ביהודה והשומרון ובחלקים שונים בארץ, ומשלבת עשייה יחד עם חינוך לאחריות ומודעות סביבתית ותרבותית, ללא משכורות, ללא מימון של קרנות זרות וכמעט ללא השקעה כלכלית.

 

חלק מנקים למען אהבת המולדת.

חלק מנקים למען הטבע ואיכות הסביבה. 

חלק מנקים למען קדושת ארץ ישראל, ירושלים והר הבית.

 

תהיה הסיבה אשר תהיה, העשייה המשותפת היא למען משהו שגדול יותר מכולנו.

 

זו זכות לחיות בארץ הקודש, ולכן חובה עלינו להתייחס אליה בהתאם.

משפט שלמה: האישה שבחרה בחלוקת הילד כשלה בטיעון על הזכות לאמהות.

משפט הבית: אנשים שבוחרים בחלוקת המולדת נכשלים בטיעון על הזכויות לארץ.

פסק דין הבית: אשפה תמורת שלום במקום שטחים תמורת שלום.

מבחן הבית:

• אין לאנשים זכות לטעון שהארץ היא ביתם כל עוד הם מתייחסים אליה כמזבלה או מאפרה.

• אין לאדם זכות להתלונן על המציאות כל עוד לא לקח על עצמו אחריות במטרה לעשות את הארץ למקום מחייה נקי וטוב יותר למען כלל תושביה.

• אם בחרת להתנגד לניקיון הבית שלנו - כנראה שזה לא הבית שלך.

כארגון, הבית מעמיד את עצמו במבחן הסבלנות וההתמדה. בכוונתנו להפחית ולטהר את ארץ ישראל משנאה ומזיהום הסביבה, ולכן, גם אם טרם השגנו את יעדינו, בינתיים ניקינו את ארצנו, עשינו משהו לטובת הכלל, והראינו שאנו ראויים לזכות שבאה מתוך הכבוד לארץ.

העקרונות המרכזיים בפעילות זו:

1. פשטות: יש להצטייד במצלמה, מדבקות של מא״ה, שקיות אשפה שחורות ולבנות, כפפות, נוזל חיטוי וקפה שמיועד לשיח בין המשתתפים לאחר הפעילות.

2. כוללניות: הפעילות פתוחה לכלל הציבור ומכל מקום ברחבי הארץ. גם תיירים מוזמנים לסייע. 

3. סדר ובטיחות: איסוף האשפה המשותף אינו מיועד לייצר חיכוכים מול סמכויות אכיפת החוק וסיכון של חיי אדם. 

 

אנו רואים באשפה ובבדלי הסיגריות שנמצאים בכל הארץ כהזדמנויות ליצירת תהליך של חיבור ממקום של הבדלים.

 

בסופו של דבר, אנחנו משפחה שמית אחת ומכירים אחד את השני אלפי שנים. ההווה איננו מצב קבוע, והמציאות ממשיכה ותמשיך עוד להתהוות מול עינינו. מה שהיה נכון אתמול, כמו גם מה שהיה נכון לפני מאות ואלפי שנים, לא בהכרח נכון בימינו. הודות למהפכת המידע בתקופתנו, גם השנאה, האדישות, הבורות והמלחמה בינינו לא יישארו לנצח.

מנקים את השנאה - אחדות מתוך הבדלים

על מנת לצפות בפעילויות שלנו, היכנסו לעמוד הפייסבוק של הבית