ברוכים הבאים לבית 

הגדרת הבית:

 

הבית הינו תשתית ארגונית הפתוחה לכלל הזהויות ברחבי הארץ, אשר מטרתה הראשונית לפתח קשרים בין-קהילתיים בין תושבים יהודים וערבים ביהודה, השומרון וירושלים, לקדם פעילות על בסיס הכבוד לאדם ולאדמה, ולהעלות לבירור ציבורי את סוגיית העתיד הפוליטי של ארץ ישראל. 

מטרת הבית היא לייצר תהליך הדרגתי שיוביל להתהוותו של מתווה פוליטי לעתיד משותף בין יהודים וערבים, ולשגשוג, כבוד ובטחון לתושבי הארץ - כפי שכל אדם זכאי להם בביתו.

מתוך הבנה כי הסטטוס קוו אינו בר קיימא, וכי התפישה הממוסדת של פתרון שתי המדינות איננה מקיימת את מאווייהם של כלל הצדדים, הבית מתפקד כמסגרת בה מגוון רחב של יוזמות מקומיות, ארגונים, אישי ציבור ופעילים יכולים לייצר הבנות הדדיות ושיתופי פעולה. 

אנו מאמינים ששילוב של חשיבה מחוץ לקופסא, לקיחת אחריות והעצמה אישית וקהילתית, במקום ניהול הסכסוך וטיפוח מנטליות הקורבן - יובילו לצמיחתו של מתווה מדיני חדש.

דרכי הפעולה שלנו

 

1. פגישות תיאום: הבית יוזם מפגשים בין תושבים מקהילות שכנות בליבת הארץ, בהם האנשים אשר גרים בקהילות העוינות שבלב הסכסוך יושבים סביב אותו שולחן, על קפה. פגישות אלה כוללות סבב היכרות קצר, תכנון פעולות משותפות ודיון פתוח ביחס להסטוריה, זהות, מציאות, וחלופות מדיניות לעתידנו בארץ.

2. פעולה בין קהילתית: הבית מיישם חזון וערכים באמצעות פעולה הדרגתית. הפעילות המרכזית שלנו - ״מנקים את השנאה״ (מא״ה), מבטאת כבוד משותף לארץ באמצעות עשייה למען הטבע והסביבה. 

3. דיון ציבורי: יחד עם דיון על המתווה הפוליטי אותו אנו מקדמים - ״דרך עשרת השלבים״ (דע״ה), הבית יוזם ומשתתף בארגון ועידות בהן שיח מאתגר ופתוח מתקיים במעמד ציבורי. הדוברים מבטאים מגוון רחב של זהויות, אמונות ומחשבות פוליטיות יצירתיות, בעוד הדיון מתרחש באווירה של כבוד הדדי וחופש ביטוי מלא. שיח זה מעוצב מתוך מטרה להביא לחשיבה משותפת ולדיון בעלי השקפות עולם מגוונות ואף מנוגדות, על מנת לייצר עבורנו ועבור האחר בירור ביחס לעבר ולהווה, ולחשוב ביחד על העתיד.

ערכי הבית

1. סבלנות.

2. אחדות ולא אחידות.

3. סירוב לשרת בעלי אינטרסים זרים.

4. קידום השוויון בזכויות האדם לכלל תושבי הארץ.

5. נאמנות לשמירה על כבודה וניקיונה של ארץ ישראל.

6. פעולה משותפת ונפרדת כחלקים למען השלם שגדול ממרכיביו.

7. בניית קשרי אמון בין קהילות שכנות ועוינות כאבן יסוד בדרך לשלום אמת.

8. הכרה בקשרים השונים והייחודיים של היהודים והפלסטינים לכל חלקי הארץ.

9. שיתוף פעולה כוללני הפתוח למגוון הרחב של הזהויות, הדעות והאמונות של תושבי הארץ.

10. דלת הכניסה של הבית פתוחה לרווחה לכלל התושבים בארץ, אך גם פתוחה החוצה לאלו שיבחרו למעול באמון שאנו נותנים בהם.